-
Vendor: Karise MaceCentered around Common Core State Standards, Common Core Math Activities features hands-on lab activities that allow students to explore and gain deeper understanding of mathematical concepts. From Wrapping Packages to Crime Scene Investigation, students will be challenged to pull from previous mathematical knowledge and...
- Regular price
- $12.99
- Regular price
-
$12.99 - Sale price
- $12.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Craig LowtherExam Board: SQALevel: HigherSubject: MathsFirst Teaching: 2019, First Exam: 2020Nail your Higher Maths by working through practice questions on every topic of the curriculum, then test your understanding with mixed exam question practice.Author: Craig Lowther, Ken Nisbet, LeckieISBN-10: 0008446725ISBN-13: 9780008446727Publisher: LeckieLanguage: EnglishPublished: 11/19/2020Pages: 112Format:...
- Regular price
- $11.95
- Regular price
-
$11.95 - Sale price
- $11.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Collins UkAuthor: Collins UkISBN-10: 0008210349ISBN-13: 9780008210342Publisher: HarperCollins UKLanguage: EnglishPublished: 12/01/2017Pages: 128Format: Paperback
- Regular price
- $18.99
- Regular price
-
$18.99 - Sale price
- $18.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Scientific American EditorsAlbert Einstein once said, "Pure mathematics is, in its way, the poetry of logical ideas." While readers may see math as an isolated discipline, in reality, it is at the core of many social, economic, and physical realms of society. This title offers explanatory...
- Regular price
- $43.95
- Regular price
-
$43.95 - Sale price
- $43.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Scientific American EditorsAlbert Einstein once said, "Pure mathematics is, in its way, the poetry of logical ideas." While readers may see math as an isolated discipline, in reality, it is at the core of many social, economic, and physical realms of society. This title offers explanatory...
- Regular price
- $25.75
- Regular price
-
$25.75 - Sale price
- $25.75
- Unit price
- per
-
Vendor: Cathleen SmallChoosing a career can be tough. There are so many options and choices available--how do you figure out what is right for you? This book takes students by the hand and helps them explore their interests, personality type, likes and dislikes, and hopes for...
- Regular price
- $34.65
- Regular price
-
$34.65 - Sale price
- $34.65
- Unit price
- per
-
Vendor: ZebraAMAZING 5x5 Graph Paper Composition Notebook for school or college students.Best choice for keeping your notes or courses.Perfect for math, physics, science, architecture, engineering, drawing, wrting and many more. About this notebook: - Size: 8.5 x 11 in - Pages: 110 pages- Quad ruled...
- Regular price
- $9.97
- Regular price
-
$9.97 - Sale price
- $9.97
- Unit price
- per
-
Vendor: ZebraAMAZING 5x5 Graph Paper Composition Notebook for school or college students.Best choice for keeping your notes or courses.Perfect for math, physics, science, architecture, engineering, drawing, wrting and many more. About this notebook: - Size: 8.5 x 11 in - Pages: 110 pages- Quad ruled...
- Regular price
- $9.45
- Regular price
-
$9.45 - Sale price
- $9.45
- Unit price
- per
-
Vendor: ZebraAMAZING 5x5 Graph Paper Composition Notebook for school or college students.Best choice for keeping your notes or courses.Perfect for math, physics, science, architecture, engineering, drawing, wrting and many more. About this notebook: - Size: 8.5 x 11 in - Pages: 110 pages- Quad ruled...
- Regular price
- $9.92
- Regular price
-
$9.92 - Sale price
- $9.92
- Unit price
- per
-
Vendor: ZebraAMAZING 5x5 Graph Paper Composition Notebook for school or college students.Best choice for keeping your notes or courses.Perfect for math, physics, science, architecture, engineering, drawing, wrting and many more. About this notebook: - Size: 8.5 x 11 in - Pages: 110 pages- Quad ruled...
- Regular price
- $9.98
- Regular price
-
$9.98 - Sale price
- $9.98
- Unit price
- per
-
Vendor: Michael SmithPrepare for the 3rd Grade Math with a Perfect Math Workbook Summer Math Workbook Grade 3 is a learning math workbook to prevent summer learning loss. It helps you retain and strengthen their Math skills and provides a strong foundation for success. This Mathematics...
- Regular price
- $16.00
- Regular price
-
$16.00 - Sale price
- $16.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Michael SmithPrepare for the 5th Grade Math with a Perfect Math Workbook Summer Math Workbook Grade 5 is a learning math workbook to prevent summer learning loss. It helps you retain and strengthen their Math skills and provides a strong foundation for success. This Mathematics...
- Regular price
- $16.00
- Regular price
-
$16.00 - Sale price
- $16.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Michael SmithPrepare for the 6th Grade Math with a Perfect Math Workbook Summer Math Workbook Grade 6 is a learning math workbook to prevent summer learning loss. It helps you retain and strengthen their Math skills and provides a strong foundation for success. This Mathematics...
- Regular price
- $16.00
- Regular price
-
$16.00 - Sale price
- $16.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Jo Edward DavidsonJo Edward Davidson is a retired electrical engineer who wrote this book to enlighten high school students about the profession. He hopes his information will assist students to declare their college major and to consider engineering. Far from the Flagpole retells his career highlights...
- Regular price
- $10.95
- Regular price
-
$10.95 - Sale price
- $10.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Mamdouh HamoudaThose who have passion with mathematics feel great joy as they indulge in solving a challenging mathematical riddle and when they are busy reading about a mathematical problem that has been puzzling mathematicians of antiquity or reading an elegant proof of a theorem that...
- Regular price
- $36.61
- Regular price
-
$36.61 - Sale price
- $36.61
- Unit price
- per
-
Vendor: Mamdouh HamoudaThose who have passion with mathematics feel great joy as they indulge in solving a challenging mathematical riddle and when they are busy reading about a mathematical problem that has been puzzling mathematicians of antiquity or reading an elegant proof of a theorem that...
- Regular price
- $19.76
- Regular price
-
$19.76 - Sale price
- $19.76
- Unit price
- per