-
Vendor: Teaching Little Hands Press
My Book of Simple Division Activity Sheet: Over 20 Fun Designs For Boys And Girls - Educational Math Worksheets for 3rd and 4th grade
Created for boys and girls who love math or who are struggling in Math. Prepare your child to succeed in math with this practice workbook. Used by teachers, parents and students.★ Filled with fun educational worksheets to learn division★ Single sided printing to prevent...- $7.77
$7.77- $7.77
- Unit price
- per
-
Vendor: Cherri Moseley
Cambridge Primary Mathematics Learner's Book 3 with Digital Access (1 Year)
Discover our new resources for the Cambridge International Primary and Lower Secondary Curriculum Frameworks. Whether they are adding and subtracting three-digit numbers or ordering and comparing fractions, Cambridge Primary Mathematics helps your learners develop their mathematical thinking skills.They'll be fully supported with worked examples...- $23.45
$23.45- $23.45
- Unit price
- per
-
Vendor: Collins Uk
Busy Ant Maths European Edition - Pupil Book 4b
The Busy Ant Maths Pupil Book 4B contains three levels of differentiated challenge built-in to each lesson as well as extra consolidation and extension activities to ensure rapid progression for every child. The Busy Ant Maths Pupil Book 4B contains three levels of differentiated...- $11.95
$11.95- $11.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Sharon Asher
Shape Tracing and Practice
Develop your child's early math skills. This book encourages children to repeatedly trace and draw the basic geometric shapes. Perfect for children just starting to learn shapes.This shape tracing workbook helps children: Learn to form 13 common shapes: circle, semicircle, oval, triangle, square, rectangle,...- $10.95
$10.95- $10.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Diane Dakers
The Bottom Line: Money Basics
The basic concepts of financial literacy are explored in this important book for young people. Relevant and accessible terms and real-world examples teach readers about financial responsibility and how to think critically about their wants and needs. Financial planning strategies are discussed and opportunities...- $11.95
$11.95- $11.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Cherri Moseley
Cambridge Primary Mathematics Teacher's Resource 1 with Digital Access
Discover our new resources for the Cambridge International Primary and Lower Secondary Curriculum Frameworks. With everything you need to plan and run your lessons, this teacher's resource helps you get the most out of the series. You'll find starter activities and lesson suggestions to...- $108.30
$108.30- $108.30
- Unit price
- per
-
Vendor: Hmh Hmh
Student Edition Grade 3 2012
Author: Hmh HmhISBN-10: 0547587856ISBN-13: 9780547587851Publisher: Houghton MifflinLanguage: EnglishPublished: 06/23/2011Pages: 552Format: PaperbackWeight: 2.55lbsSize: 10.80h x 8.50w x 1.20d- $57.13
$57.13- $57.13
- Unit price
- per
-
Vendor: Joanna Brundle
The Scale of Landforms
The scale of things means how one thing compares in size to another. In this book, appealing illustrations help kids understand scale by taking them around the world to compare well-known landforms by looking at their height or length.Author: Joanna BrundleISBN-10: 0778776573ISBN-13: 9780778776574Publisher: Crabtree...- $27.93
$27.93- $27.93
- Unit price
- per
-
Vendor: Hmh Hmh
Student Edition 2013: Volume B
Author: Hmh HmhISBN-10: 0547560095ISBN-13: 9780547560090Publisher: Houghton MifflinLanguage: EnglishPublished: 04/05/2012Pages: 336Format: HardcoverWeight: 2.16lbsSize: 10.90h x 8.50w x 0.80d- from $74.80
$74.80- from $74.80
- Unit price
- per
-
Vendor: Joanna Brundle
The Scale of Famous Journeys
The scale of things means how one thing compares in size to another. In this book, appealing illustrations help kids understand scale by taking them around the world - and even into space - to compare the distances that people have traveled on well-known...- $27.93
$27.93- $27.93
- Unit price
- per
-
Vendor: Henry Pluckrose
Pattern (Math Counts: Updated Editions) (Library Edition)
An intorduction to pattern for the youngest readers Math Counts series introduces young readers (grades K-3) to early math concepts. Real-world examples and corresponding photos make math concepts easy to grasp.There are patterns almost everywhere. Recognizing them just takes a little practice.Author: Henry PluckroseISBN-10:...- $25.00
$25.00- $25.00
- Unit price
- per
-
Vendor: Joanna Brundle
The Scale of Dinosaurs
The scale of things means how one thing compares in size to another. In this book, appealing illustrations help kids understand scale by comparing many different kinds of dinosaurs by their length from head to tail.Author: Joanna BrundleISBN-10: 0778776557ISBN-13: 9780778776550Publisher: Crabtree ClassicsLanguage: EnglishPublished: 01/15/2020Pages:...- $27.93
$27.93- $27.93
- Unit price
- per
-
Vendor: Joanna Brundle
The Scale of Animals
The scale of things means how one thing compares in size to another. In this book, appealing illustrations help kids understand scale by comparing many different kinds of animals by their length, weight, or height.Author: Joanna BrundleISBN-10: 0778776530ISBN-13: 9780778776536Publisher: Crabtree ClassicsLanguage: EnglishPublished: 01/15/2020Pages: 24Format:...- $27.93
$27.93- $27.93
- Unit price
- per
-
Vendor: Caroline Karanja
Adi Sorts with Variables
It's time to clean Adi's room If only a computer could do it for her That gives Adi and her best friend Gabi an idea-think like a coder These scientific thinkers put on their computer coding caps and make cleaning up a snap by...- $9.99
$9.99- $9.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Ben Hubbard
Spending Money
Ava has inherited some money, and she can't wait to spend it! She wants a pair of cool new sneakers, but does she really need them? And where is the best place to buy them?Author: Ben HubbardISBN-10: 0778773841ISBN-13: 9780778773849Publisher: Crabtree Publishing CompanyLanguage: EnglishPublished: 01/15/2020Pages:...- $9.95
$9.95- $9.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Caroline Karanja
Gabi's Fabulous Functions
Computer coding in the kitchen? Yes Best friends Gabi and Adi are baking a special birthday treat-and making a recipe is a lot like creating a function in a computer code. These scientifically minded junior programmers are always on the lookout for ways to...- $9.99
$9.99- $9.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Ben Hubbard
What Is Money?
Leo is confused! Money is everywhere, but he never actually sees any. Then on his birthday, his aunt sends him some cash. What will Leo do with it?Author: Ben HubbardISBN-10: 0778773817ISBN-13: 9780778773818Publisher: Crabtree Publishing CompanyLanguage: EnglishPublished: 01/15/2020Pages: 32Format: Library BindingWeight: 0.60lbsSize: 9.30h x 7.30w...- $30.60
$30.60- $30.60
- Unit price
- per
-
Vendor: Betsy Franco
Mathematickles!
Follow a girl and her cat as they walk through the seasons, and note the mathematical concepts illustrated around them. This unique collection of math-poems addresses the principles of addition, subtraction, division, simple graphs, and more Look around and jump into the world of...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Therese Harasymiw
Making Venn Diagrams
Venn diagrams are a visually effective method of showing how sets of data intersect. Though Venn diagrams are often used as graphic organizers in other classrooms, they are just as important to the math classroom. Readers are introduced to some kinds of Venn diagrams...- $9.15
$9.15- $9.15
- Unit price
- per
-
Vendor: Ben Hubbard
Earning Money
Maya wants some extra money but her parents tell her she has to earn it! So Maya helps tidy up her neighbor's garage. But it's harder work than she thought. Will Maya finish the job and earn the money?Author: Ben HubbardISBN-10: 077877371XISBN-13: 9780778773719Publisher: Crabtree...- $30.60
$30.60- $30.60
- Unit price
- per
-
Vendor: Marcia L. Tate
Engage the Brain: Games, Math, Grades 6-8
This exciting new resource offers fun, innovative games in math. Based on the most recent brain research, the games engage students in becoming active, motivated learners.Author: Marcia L. TateISBN-10: 1412959268ISBN-13: 9781412959261Publisher: Corwin PublishersLanguage: EnglishPublished: 03/01/2008Pages: 96Format: PaperbackWeight: 0.63lbsSize: 10.85h x 8.51w x 0.23d- $19.95
$19.95- $19.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Cherri Moseley
Cambridge Primary Mathematics Challenge 1
Cambridge Primary Mathematics is a flexible and engaging course written specifically for Cambridge Primary Mathematics Curriculum Stages 1 to 6. The course offers a discussion-led approach with problem-solving integrated throughout. The language is pitched to ESL learners with illustrations to support visual understanding. The...- $11.60
$11.60- $11.60
- Unit price
- per
-
Vendor: Emma Adbage
Outdoor Math: Fun Activities for Every Season
In this innovative book, Emma Adbge encourages children to get outside, where they can have fun interacting with the natural world while learning math. Adbge has created twenty-two outdoor activities, organized by season. Through play, children will learn about numeracy and arithmetic, as well...- $15.95
$15.95- $15.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Emily Raij
Donate Money
Why do people donate money? People donate money to support a cause. Find out more about the different ways people can donate money.Author: Emily RaijISBN-10: 1977110053ISBN-13: 9781977110053Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: PaperbackWeight: 0.20lbsSize: 7.80h x 7.60w x 0.10dAccelerated Reader:Reading Level: 3.5Point Value: 0.5Interest...- $7.95
$7.95- $7.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Christopher Danielson
How Many?
Talking math with your child is fun and easy with this better approach to counting Written by a math educator, this innovative book encourages critical thinking and sparks memorable mathematical conversations. You and your child decide what to count on each page. You have...- $7.99
$7.99- $7.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Mary Reina
Spend Money
What do people do with the money they earn? They might shop for goods or services. Find out just how people spend money and the decisions they must make.Author: Mary ReinaISBN-10: 1977110045ISBN-13: 9781977110046Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: PaperbackWeight: 0.20lbsSize: 7.80h x 7.60w x...- $7.95
$7.95- $7.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Mary Reina
Save Money
How do people save the money they earn? They might put it in a bank or invest it in another way. Find out the different ways of saving money, and why people save money.Author: Mary ReinaISBN-10: 1977110037ISBN-13: 9781977110039Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: PaperbackWeight:...- $7.95
$7.95- $7.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Baby Professor
Place Value Challenges - Test Review Workbook - Math 2nd Grade Children's Math Books
Are you looking for a place value test reviewer that your second grader can use? Here it is. In math, there is no such thing a too much preparation because this is a test of logic. Unlike science and history, math does not rely...- $17.99
$17.99- $17.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Emily Raij
Donate Money
Why do people donate money? People donate money to support a cause. Find out more about the different ways people can donate money.Author: Emily RaijISBN-10: 1977108342ISBN-13: 9781977108340Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.50lbsSize: 8.20h x 8.10w x 0.30dAccelerated Reader:Reading Level: 3.5Point Value: 0.5Interest...- $27.99
$27.99- $27.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Jayden Burns
Rubiks Cube Solution for Kids: A Simple 7 Step Beginners Guide to Solving the Rubik's Cube Puzzle with Logic
Has this cube confused, baffled or frustrated you? Have you ever thought of just changing the stickers to solve the cube? Do you think that these things are just impossible and you'll never do one? Did you know it took the inventor of the...- $29.99
$29.99- $29.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Mary Reina
Spend Money
What do people do with the money they earn? They might shop for goods or services. Find out just how people spend money and the decisions they must make.Author: Mary ReinaISBN-10: 1977108334ISBN-13: 9781977108333Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.50lbsSize: 8.20h x 8.10w x...- $27.99
$27.99- $27.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Brenda McHale
Time
Telling time is an important life skill and a common part of elementary math curricula. Readers are able to practice this skill with the help of accessible text that breaks down this concept, which can be challenging for early learners, in a simple and...- $26.23
$26.23- $26.23
- Unit price
- per
-
Vendor: Workman Publishing
My First Brain Quest 123s: A Question-And-Answer Book
Make counting exciting with this engaging book that introduces your child to numbers 1-10 using engaging visuals in Brain Quest's signature question and answer format. My First Brain Quest: 123s is a delightful counting book that introduces the numbers one through ten. Each number...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Emily Raij
Earn Money
How do people earn money? They might start their own business or work for a company. Find out more about different kinds of careers.Author: Emily RaijISBN-10: 1977108318ISBN-13: 9781977108319Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 08/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.50lbsSize: 8.20h x 8.10w x 0.30d- $27.99
$27.99- $27.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Jerry Simons
Easy Math Multiplication Timed Tests: Daily Math Practice For Grades 3-5, Multiplication Workbook
This book can change your daily math practice into fun. Inside you will find over 2600 multiplication problems. The book is divided into sections that make the learning process easy. We recommend doing one set per day. You can measure time for each set...- $9.10
$9.10- $9.10
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Volume
Will it hold more or less? Use a measuring tool to measure the volume. From teaspoons to gallons, learn about volume and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 197710553XISBN-13: 9781977105530Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: PaperbackWeight: 0.26lbsSize: 8.80h x 10.60w x 0.20dAccelerated...- $6.95
$6.95- $6.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Tracey Turner
How Many Mice Make an Elephant?: And Other Big Questions about Size and Distance
WINNER OF THE SCHOOL LIBRARY ASSOCIATION 2021 INFORMATION BOOK AWARD, 8-12 CATEGORY How Many Mice Make an Elephant? And Other Big Questions about Size and Distance introduces children to this tricky math concept in a fun, relatable way. Fantastically written by Tracey Turner, questions...- $10.99
$10.99- $10.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Learning Hub Publishing
Coloring With Math for Kids: Practice Addition Multiplication Division Subtraction, Color by number, Activity Workbook ages 4 - 8, grades 1 -3
Making Learning fun is really important and one of the best activities for any kid is drawing thus what we did while making this workbook is incorporated math problems into drawing and coloring. In this workbook the kid will be able to color the...- $8.65
$8.65- $8.65
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Distance
Is it near or is it far? Use a measuring tool to measure the distance. From inches to miles, learn about distance and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 1977105521ISBN-13: 9781977105523Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: PaperbackWeight: 0.26lbsSize: 8.80h x 10.60w x...- $6.95
$6.95- $6.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Length
Is it short or is it tall? Use a measuring tool to measure the length. From inches to yards, learn about length and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 1977103715ISBN-13: 9781977103710Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.90lbsSize: 11.20h x 9.10w x...- $29.32
$29.32- $29.32
- Unit price
- per
-
Vendor: Kiana Avestimehr
Problem Solving Strategies for Elementary-School Math
The best way to learn math is by problem solving, but the challenge is that most elementary students don't know how to start thinking about a math problem that they haven't seen before. This book is especially designed to overcome this challenge by teaching...- $9.95
$9.95- $9.95
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Weight
Is it heavy or is it light? Use a measuring tool to measure the weight. From ounces to tons, learn about weight and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 1977103707ISBN-13: 9781977103703Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.90lbsSize: 11.20h x 9.10w x...- $29.32
$29.32- $29.32
- Unit price
- per
-
Vendor: Naomi Osborne
Subtracting in Our World
Through age-appropriate and accessible text, beginning readers learn the essential math concept of subtraction. This basic math curriculum topic can sometimes be difficult for early learners to understand at first, but this volume makes it easy by using simple language and relatable examples. Full-color...- $25.93
$25.93- $25.93
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Temperature
Is it hot or is it cold? Use a measuring tool to measure the temperature. From Fahrenheit to Celsius, learn about temperature and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 1977103693ISBN-13: 9781977103697Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.85lbsSize: 11.20h x 9.10w x...- $29.32
$29.32- $29.32
- Unit price
- per
-
Vendor: Lubaina Bandukwala
Let's Do This Together
How much? How many? How far? How small?Maths helps make sense of the world around us. How many mangoes are needed to make a jar of pickle? How many toes do the monsters under the bed have? How many days till the new moon?Let's...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Martha E. H. Rustad
Measuring Distance
Is it near or is it far? Use a measuring tool to measure the distance. From inches to miles, learn about distance and become a measuring master.Author: Martha E. H. RustadISBN-10: 1977103677ISBN-13: 9781977103673Publisher: Pebble BooksLanguage: EnglishPublished: 01/01/2019Pages: 24Format: HardcoverWeight: 0.90lbsSize: 11.20h x 9.10w x...- $29.32
$29.32- $29.32
- Unit price
- per
-
Vendor: Kayla Medina
Preschool Workbook for Kids: Preschool Math, Letter Tracing, Addition and Substraction, Coloring, Drawing and Much More, Age 4+
♥ This book is perfect for your child.He learns to count, to write through play.He learns to add, to subtract, to color, to cut out, to glue, to draw, in a word he gets ready for school by having fun.What can be more wonderful...- $12.68
$12.68- $12.68
- Unit price
- per
-
Vendor: J. Steven Young
Beginner Math for Toddlers
Give your child a head start in math Math is an important subject that is very useful in the academe and in life. Introduce math concepts to your toddler to prepare him/her for proper schooling. Using this wonderful and highly effective workbook, your tot...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per
-
Vendor: Jamantha Williams Watson
Counting In Cape Verdean
Beginning students will benefit from colorful pictures, word association and numbers. Ideal for PreK-Second grade. Counting fun for the entire family. EnjoyAuthor: Jamantha Williams WatsonISBN-10: 1517179033ISBN-13: 9781517179038Publisher: Createspace Independent Publishing PlatformLanguage: EnglishPublished: 09/01/2015Pages: 26Format: PaperbackWeight: 0.12lbsSize: 8.50h x 5.50w x 0.07d- $9.13
$9.13- $9.13
- Unit price
- per
-
Vendor: Igloobooks
Wipe Clean Carry & Learn: 123: Early Learning for 3+ Year-Olds
Introducing "Wipe Clean Carry & Learn: 123" - the perfect companion for early learners aged 3 and above! This delightful children's book is a fantastic way to foster early counting skills in a simple, interactive, and entertaining manner. With "Wipe Clean Carry & Learn:...- $8.99
$8.99- $8.99
- Unit price
- per